Načítání ....

JSME DOMÁCÍ ÚTOČIŠTĚ PRO ZTRACENÉ A NALEZENÉ KOČIČÍ POUTNICE A DOBRODRUHY

JAK VYBÍRAT KOČKU PRO POKROČILÉ II. - JEDNA NEBO DVĚ?

Když si pořídíte kočku, určitě si obohatíte život. Když pořídíte kočce kámoše, obohatíte život jí.

Když si pořídíte kočku, určitě si obohatíte život. Když pořídíte kočce kámoše, obohatíte život jí.

 

kapitola 1. - nejlepší řešení

Nejlepší řešení - adoptujte si rovnou dva kousky, co se spolu znají a kámoší se. Třeba sourozence. Dvojnásob to platí pro koťata, tam  je potřeba společníka stejného druhu opravdu vysoká.

Proč?

Protože:

  • Ve společnosti kámoše či kámošky se významně zmenší stres ze změny prostředí a zabydlování se tak maximálně usnadní (i vám). Budete ušetřeni nočního kňourání a mňoukání v prvních dnech.
  • Koťata se vyřádí spolu, užijí si společné hry i kočičí zápasení. Nebudou až tak naléhavě útočit na vaše nohy a ruce.
  • Když budou sami doma, nebude jim smutno - vy se můžete klidně zdržet v práci,  na rande či v baru nebo odjet na víkend. Se zajištěným krmením a technickou péčí zvládnou i vaši rozumně dlouhou dovolenou.
  • Budou se spolu tulit, olizovat se a užívat si vzájemnou blízkost. Dodají si vzájemně jistotu a nedají šanci stresu a trudnomyslnosti. Vy pak ušetříte za veterinu, protože stres je významným nepřítelem zdraví koček.
  • Budete se mít na co koukat, zajistí vám lepší podívanou než ČT, Nova a Prima dohromady.

 

kapitola 2. - už kočku máte a chcete druhou

Ve většině případů platí, že "ve dvou se to lépe táhne" -  i  u koček. I když začátek nemusí být lehký....

Věnujte péči výběru a nechte si poradit v útulku s výběrem kočky vhodné pro roli parťáka. Některé kočky přece jen o kamaráda nestojí nebo jsou příliš dominantní či submisivní a také nemusí každá kombinace dělat dobrotu. Domácí kočka snáz akceptuje za nového člena domácnosti kotě, ale nemusí to být dobrá volba vždy. Postarší kočku může takový malý prcek pěkně rozčilovat.

Asi největší chovatelské peklo vám připraví kombinace kočky bojácné se sebevědomou dominantní kočkou.

Seznámení dvou kočky projde hladce jen výjimečně a já ze své praxe znám jen jeden případ, který vyšel na první dobrou stylem…”no konečně vás to napadlo”. Většina koček, ale k sobě nakonec cestu najde nebo se budou alespoň respektovat.

Inaugurace nováčka do domácnosti pod vládou stávající kočky je kapitola sama pro sebe a určitě si zaslouží v budoucnu samostatné zpracování.

Inaugurace třetí, čtvrté….etc. kočky jde pak již zpravidla snadněji.

 

kapitola 3. - chceme mít doma opravdu jen jednu kočku

Tady je to jednoduché. Dejte přednost dospělé kočce a vyberte si takovou, která bude z role jediné královny nadšená. Jsou takové a není jich málo.

Jen tuto roli nevnucujte kočce, která je kolektivní typ. Nebyla by šťastná.

Pokud trváte na kotěti, zvažte znovu své možnosti a pokuste se na situaci podívat nesobecky. Pokud jste situaci nepřehodnotili, pak dejte přednost koťátku, které se stalo jedináčkem přičiněním osudu již před vaším příchodem a luxus party sourozenců  je pro ně již zapomenutou vzpomínkou.

I tohle řešení může být dobré, pokud máte dost času, býváte hodně doma a chcete svůj čas kočce věnovat, případně když je vás doma na rozmazlování kočky víc.

Přesto: Ještě jednou to promyslete... váš život se může naplnit novými povinnostmi či plány a kotě je plán až na 20 let společného života

 

⇐ všechny články